Mantolama ve ısı yalıtımı hakkında bilgiler

30 Ağustos 2013 Cuma

Halk arasında bilinen ismi ile mantolama, binanın dış cephesinin kaplanması işlemidir. Bu işlem hem enerji tasarrufu hem de ısı tasarrufu için yapılmaktadır. Bu avantajların yanı sıra binayı olumsuz koşullara karşı koruması ile de mantolama ülkemizde tercih edilmektedir.
Mantolama uygulanan binayı tüm dış etkenlerden korumak için yapılmaktadır. Mantolama yapılan bina sıcak yaz günlerinde gelen ısıyı emer ve binanın içine iletmez. Aynı şekilde kışın soğuk havayı engeller ve dairelerin içindeki ısının sabit kalmasını sağlar. Isı yalıtımının yanı sıra mantoloma işlemi, ses yalıtımı amaçlı da kullanılabilmektedir. Bina mantolama ile tüm dış etkenleri uzak tutar ve her açıdan iyi bir enerji yalıtımı sağlanmış olur.
Normalde oda koşulları 20-22 derece arasındadır. Bu sıcaklık koşulunu sağlamak için, mantolama işlemi yapılır ve uygulanan malzemelere dış cephe mantolama malzemesi denir. Bu malzemeler ısı iletimine bakılarak seçilmektedir. Malzemelerin ısı iletimi değeri belli bir değerin altında ise bu malzemeler ısı yalıtımı için uygun demektir.

Mantolama işlemi nasıl yapılır ?
Mantolama işlemi yapılırken uygulanması gereken belli başlı kurallar vardır.
Bunlardan ilki zeminin hazırlığı kısmıdır.
Zemin hazırlığında bina yüzeyi tamamen temizlenir ve boya, yapıştırma gibi uygulamalar tamamen sökülür, çıkartılır.
Zemin hazırlığı bittikten sonra ise mantoloma işlemine geçilir. Mantolama işleminde strafor ısı yalıtımı levhaları sıva harcı kullanılarak ve çerçeve yöntemi ile yapıştırılır. Çerçevi yönteminde yapıştırıcı, plakanın kenarlarına çerçeve şeklinde uygulanır ve ortalarına da bir, iki parça yapıştırıcı sürülür. Bu işlemden sonra binanın şekline bakılarak ve kenarlara dikkat edilerek plakalar bina yüzeyine montaj edilir.
Mantoloma işlemi bittiğinde dübel uygulamasına geçilir. Dübel uygulaması yapılırken binanın kaç kat olduğu göz önüne alınır. Büyük yuvarlak dübeller, strafor malzemesinin kenarlarına ve ortasına gelecek şekilde her metrekare için 12 tane kullanılır.
Bu işlemden sonra ise binaya dekoratif amaç ile file uygulaması yapılır. Bu işlemde kullanılan fileler elyaf katkılıdır. Elyaf katkılı fileler uygulanarak alt kısımdaki pürüzler gizlenir. Bu aşamada üst kısıma uygulanacak olan boyanın görüntüsü düzeltilmek amaçlanır.
Mantoloma işleminin son aşaması boyama işlemidir. Boyama işlemi tüm uygulamalar bittikten sonra bina yüzeyine 2 kat olarak uygulanılmaktadır.İsteğe göre silikonlu ve ya akrilik boya tercih edilebilir.

Mantolama işleminin yasal zorunluluğu

Tüm bu bilgilerin yanı sıra mantolama işlemlerinin belirli zorunlulukları da bulunmaktadır. 1980’li yıllardan sonra başlayan mantolama işlemi 2009 yılındaki yasa ile 2011 yılından sonra yapılan tüm binalara uygulanması zorunluluğu getirilmiştir. Bu tarihten eski binalar için ise 2017 yılının sonuna kadar enerji belgesi alınması zorunludur. Bu belge alınırken binanın yalıtım değerlerine de bakılmaktadır. Bu değerler incelemeden önce yalıtım yaptırmak yararlı olacaktır. Şayet enerji tasarruf belgesini aldıysanız ve sonradan yalıtım yaptırırsanız, enerji tasarruf belgesini tekrardan almanız gerekecektir.
http://www.isiyalitim.org/yalitim-sayfalari-manto-plate-hazir-isi-yalitim-sivasi


0 yorum:

Yorum Gönderme